Hokejové soutěže

MISTROVSTVÍ SVĚTA

Mistrovství světa v ledním hokeji je soutěž mužských reprezentačních mužstev členských zemí Mezinárodní federace ledního hokeje (IIHF). První mistrovství světa se konalo 1920 jako součást her VII. Olympiády v Antverpách, oficiálně však bylo uznáno až roku 1982. Od 1924 bylo MS v ledním hokeji součástí Zimních olympijských her, od 1972 se hraje odděleně od ZOH, kromě let 1980, 1984 a 1988, kdy se MS v roce ZOH nekonalo. Po Mistrovství Evropy 1929 v Budapešti rozhodla IIHF pořádat MS od 1930 každoročně společně s ME. V prvních ročnících MS startovaly různé počty mužstev, proto i hrací systémy byly různé, hrálo se v jedné či více skupinách, podle počtu přihlášených. V roce 1951 byli poprvé účastníci rozděleni do dvou skupin podle výkonnosti. Na MS 1992 byl zaveden nový hrací model, kdy mužstva po zápasech v základních skupinách postupují do vyřazovacích bojů play off. S výjimkou MS 1997 je tento hrací systém s menšími změnami používaný dodnes. V roce 2012 došlo k další důležité změně systému. Elitní skupina už není rozdělena do 4 skupin po 4, ale pouze do 2 skupin po 8, kde 4 nejlepší postupují přímo do playoff a poslední z každé skupiny přímo sestupuje do Divize I. Tato změna by měla podle Mezinárodní hokejové federace upevnit pozici silných týmů a zmenšit význam překvapivých výher. Také od roku 2012 už skupiny A a B u Divize I a II nejsou rovnocenné, nejlepších 6 týmů Divize I hraje ve skupině A, ze které první 2 postupují do Elitní skupiny a poslední sestupuje do skupiny B. Historicky největší návštěva na mistrovství v ledním hokeji byla na turnaji v České republice v roce 2015, kdy návštěvnost dosáhla hodnoty 741 690, což odpovídá v průměru 11 589 diváků na zápas. 
V současné době se koná i MS žen a juniorů do 20 let.

ZIMNÍ OLYMPIJSKÉ HRY

Lední hokej na olympijských hrách je turnajem, který je Mezinárodní hokejovou federací pořádán od roku 1920. Na 99. zasedání MOV v červenci 1992 bylo schváleno, že se ženský hokejový turnaj bude konat na ZOH 1998. Toto rozhodnutí muselo být ještě schváleno v Naganu organizačním výborem, který se původně zdráhal vůbec turnaj uskutečnit z důvodu zvýšených nákladů na pořádání turnaje. V listopadu roku 1992 organizační výbor a koordinační výbor MOV dosáhly dohody, která zařazuje ženský hokej do programu her v roce 1998. Součástí dohody bylo, že turnaj bude omezen na šest týmů. Na ZOH 1998 v Naganu tedy hrálo šest týmů v jedné skupině každý s každým. Poté následovala utkání o umístění, ve kterých se střetly první a druhý v pořadí skupiny o zlato a třetí ze čtvrtým o bronz. Od ZOH 2002 byl počet startujících rozšířen o dvě mužstva. Systém doznal také změny. Týmy byly rozděleny do dvou čtyřčlenných skupin, z nichž první dvě postoupila do play off o medaile. Týmy umístěné na třetím a čtvrtém místě ve skupině hrály o 5.-8. místo. 

24-ZOH 2016 Pchojngchang
24-ZOH 2016 Pchojngchang

Společně s olympiádou se koná i paralympiáda, které se pokaždé účastní i naši sledge hokejisté.

25-Světový pohár, zápas se Švédskem
25-Světový pohár, zápas se Švédskem

SVĚTOVÝ POHÁR

Světový pohár v ledním hokeji je mezinárodní hokejový turnaj. Jeho první ročník byl pořádán v roce 1996. Světový pohár se stal nástupcem Kanadského poháru, který byl nepravidelně konán mezi lety 1976 až 1991. Turnaj Světového poháru se zatím konal třikrát. Poprvé v roce 1996, kdy jej získala reprezentace Spojených států amerických a dále v letech 2004 a 2016, kdy jej získala kanadská reprezentace. Světový pohár organizuje NHL, na rozdíl od Mistrovství světa a turnajů na Zimních olympijských hrách, které organizuje IIHF. Proto jsou také zápasy Světového poháru hrány podle pravidel NHL. Světový pohár se koná mimo sezónu, což znamená, že jsou k dispozici všichni hokejisté. Na Světovém poháru se na rozdíl od jiných významných mezinárodních turnajů neudělují medaile a není hrán zápas o třetí místo. Oceněn je pouze vítězný tým, který získá pohár. Každý turnaj má svůj specifický systém. 

EURO HOCKEY TOUR

Euro Hockey Tour je série hokejových turnajů, na kterých se střetávají reprezentační výběry Česka, Finska, Švédska a Ruska. Do ročníku 2013/14 se dělil na čtyři samostatné turnaje, od ročníku 2014/15 se dělí na dva samostatné turnaje:
  • České hokejové hry (dříve Pragobanka Cup/Tour, Česká pojišťovna cup, Czech Hockey Games, KAJOTbet Hockey Games), České Budějovice, Česká republika, většinou se hraje v dubnu mimo olympijské roky, kdy se hraje v září. Poprvé pořádán ve Zlíně roce 1994, v Liberci od roku 2005 do roku 2008, v Karlových Varech 2009 a 2010. Mezi lety 2013-2017 se turnaje neuskutečnily. Součástí EHT od roku 1997.
  • Sweden Hockey Games (dříve Oddset Hockey Games, LG Hockey Games, Švédské hokejové hry), Stockholm, Švédsko, většinou se hrají v únoru. Poprvé pořádán v roce 1981. Součástí EHT od roku 1997.
  • Karjala Cup (též Karjala Tournament), Helsinky, Finsko, většinou v listopadu (dříve Karjala Cup). Poprvé pořádán v roce 1996 jako Karjala Christmas, součást EHT od roku 1996.
  • Channel One Cup (dříve Rosno Cup, Baltika Cup, O pohár listu Izvesťja), Moskva, Rusko, před Vánoci. Poprvé pořádán v roce 1967 jako Pohár Izvestijí, součást EHT od roku 1996.

Po skončení posledního ze čtyř turnajů je konečné umístění určeno podle celkové tabulky všech čtyř turnajů dohromady. Vítěz bývá označován jako neoficiální mistr Evropy v ledním hokeji. V jednotlivých dílčích turnajích mohou hrát také reprezentace dalších států jako např. Kanada, Slovensko, Německo a Švýcarsko. Výsledky s těmito soupeři, kteří dostali tzv. divokou kartu s pozváním pořadatele, se ovšem čtyřem stálým členům do celkové tabulky EHT nezapočítávají. 
Zápasy Euro Hockey Tour představují pro zúčastněná mužstva možnost pro přípravu na mistrovství světa nebo olympijské hry, v reprezentačních týmech se objevují převážně méně zkušení a mladí hokejisté. 

STANLEY CUP

Stanley Cup (česky též Stanleyův pohár) je hokejová trofej udělovaná každoročně vítěznému týmu playoff NHL. Bývá též nazývaný The Cup (Ten Pohár), The Holy Grail (Svatý grál) nebo Lord Stanley's Mug (Džbánek Lorda Stanleyho) a Lord Stanley's Cup (Pohár Lorda Stanleyho). V ostatních třech hlavních severoamerických soutěžích (NBA, MLB a NFL) se pohár vyrábí každý rok nový, ale Stanley Cup koluje mezi týmy. Tým si ho může ponechat do té doby, než ho vyhraje jiný tým. Na podstavec poháru jsou vyrývána jména trenérů, managementu a hráčů, kteří se zasloužili o získání poháru pro jednotlivé týmy. Původní pohár je vyroben ze stříbra a má výšku 18,5 centimetru a průměr 29 centimetrů. Celá současná trofej, podstavec osazený kopií originálního poháru, je vyrobena ze stříbra a slitiny niklu, měří 89,54 centimetrů na výšku a váží 15,5 kilogramu. 

26-Stancley cup, vítězná trofej
26-Stancley cup, vítězná trofej


Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky